خانه » مجله کوه باما » انتخاب طعمه ماهیگیری

انتخاب طعمه ماهیگیری

طعمه ماهیگیری

آنچه در این مطالب می‌خوانید

طعمه ماهیگیری در واقع همان غذای ماهی‌ها می‌باشد که علاقه دارد به آن حمله کند. اما در حقیقت دامی برای صید او می‌باشد.در طبیعت چیزی که باعث حرکت و تکاپو جانداران می‌شود مسئله تامین غذاست.جانداران حاضرند برای سیر کردن شکم خود هر خطری را به جان بخرند. لذا صیادان و شکارچیان از این نقطه ضعف جانداران استفاده می‌کنند و آنها را به دام می‌اندازند. انتخاب طعمه ی ماهیگیری  بسیار مهم برای ماهیگیران حرفه ای می باشد.

طعمه های ماهیگیری را می‌توان به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم کرد.

طعمه های طبیعی

طعمه طبیعی مواد غذایی هستند که به صورت آزاد در طبیعت یافت می‌شوند. این طعمه ها بر اساس نوع دستگاه گوارش هر ماهی متفاوت هستند و خود به دو دسته ی طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می‌شوند.

 • طعمه های گوشتی: شامل ماهی های ریز، کرمها، قورباغه، حشرات آبزی(سوسک آبی،زالو و…)،رُوش، ملخ، سنجاقک، جگر و اندام و احشای برخی حیوانات و… می‌باشد.

طعمه کرم طبیعی

 • طعمه های غیر گوشتی: مهمترین طعمه های غیر گوشتی شامل نان و مشتقات آن، برخی گیاهان، دانه ها و جوشانده ها (بویله) و …
 • نان و مشتقات آن: علاوه بر انسان،بیشتر حیوانات و آبزیان هم از نان تغذیه می‌کنند.
 • گیاهان: انجیر یکی از طعمه های غیر گوشتی است.
 • دانه ها: نخود،لوبیا و ذرت نمونه ای از طعمه غیر گوشتی هستند. از میان دانه ها ذرت بیشترین کاربرد را دارد. چون از نظر ماهی‌ها غذای لذیذی است.
 • جوشانده‌ها(بویله): ترکیبی از تخم مرغ،پودرهای پروتئینی،چاشنیها و آرد هستند.این مخلوط را به شکل گلوله‌های کوچک کرده و می‌جوشانیم.

طعمه های گوشتی برای صید ماهی های مهاجم و گوشتخوار نظیر قزل آلا و اردک ماهی و سوف و …استفاده می‌شوند.

طعمه های غیر گوشتی برای صید ماهی های غیر مهاجم نظیر کپور کاربرد دارند.

طعمه های مصنوعی

طعمه های مصنوعی به موادی گفته می‌شود که ماهی ها به صورت آزاد نمی‌توانند از آن به عنوان غذا استفاده کنند. اما حرکات و فرم قرار گرفتن آنها در آب شبیه طعمه های غذای طبیعی است. ماهی ها به گمان اینکه غذای خود را یافته اند به آن حمله می‌کنند.اکثر ماهی های مهاجم مثل قزل آلا جز قربانیان طعمه های مصنوعی هستند.

جنس این طعمه ها بیشتر از پلاستیک ( ژله ای و غیر ژله ای)،مواد پلیمری، اجزا بدن پرندگان مثل پَر، فلزات ضد آب و برخی ترکیبات مشابه می‌باشد. طعمه های مصنوعی نیز به دو دسته ساده و پیشرفته طبقه بندی می‌شوند.

 1. طعمه های مصنوعی ساده: این طعمه ها معمولاٌ از یک جنس (بیشتر پلاستیک ژله ای) ساخته شده اند. اقسامی از کرمها، ماهی های ریز، ماهی های مرکب کوچک،قورباغه،سوسک و … جز این دسته هستند.

artificial red earthworm fishing 01

 1. طعمه های مصنوعی پیشرفته: این طعمه ها از ترکیب چند ماده با یکدیگر به دست می‌آیند. مهمترین آنها عبارتند از:
  1. لانسه ها
  2. قاشقکها
  3. طعمه های پشه
  4. ماهی‌نماها (plug)

طعمه های پیشرفته در زیر آب طبیعی ترین حرکات را از خود نشان می‌دهند و بر اساس نوع عملکرد کاربردهای متفاوتی دارند. اگر در جایی که قصد ماهیگیری دارید،ماهی مهاجم تمایل بیشتری به حرکت در سطح آب را دارد. باید از طعمه هایی استفاده کنید که بیشترین تحریک پذیری و حرکت را روی آب دارند. اگر هم ماهی در منطقه زیرین آب باشد، طعمه هایی موثرند که توجه ماهی را در اعماق آب به خود جلب می‌کنند.

لانسه‌ها

لانسه‌ها طعمه‌هایی هستند که از یک میله نازک،قلاب سه شاخه و اجزا تحریک کننده ای مانند پولکهای براق و رشته‌هایی از پلاستیک ساخته شده‌اند. این طعمه‌ها با حرکات بسیار تند،مارپیچ و گول زننده در زیر آب موجب تحریک ماهی‌های مهاجم و حمله آنها می‌شوند. لانسه‌ها طوری ساخته شده اند که در عمق های مختلف حرکات طبیعی دارند. برخی از آنها در زیر آب نور خورشید را منعکس می‌کنند.

انتخاب لانسه

 1. لانسه ها با پولک براق برای استفاده در آبهای تیره مناسب هستند. اگر آب گل آلود باشد لانسه کشی ثمری ندارد.
 2. لانسه های طلایی رنگ معملا عصر ها کارایی بهتری دارند.
 3. لانسه های نقره‌ای در روزهای آفتابی کاربرد دارد.
 4. لانسه هایی که رنگی هستند در مناطقی که تنوع حشرات بالا است کاربرد دارند.
 5. اگر دمای هوا بالا است از لانسه هایی که مقداری پَر(پشه) دارند استفاده کنید. چون در دمای بالا جنب و جوش حشرات زیاد است.
 6. لانسه های خال‌دار در آبهایی با جریان تند کاربرد دارند.

انواع لانسه

قاشقکها

این نوع از طعمه‌ های مصنوعی نیز مانند لانسه ها دارای حرکات گول زننده هستند. اکثراٌ برای صید ماهیان مهاجم در اعماق آب کاربرد دارند. در ساخت این طعمه‌های مصنوعی از فلزات استفاده شده که این امر موجب پرتابهای بلندتری می‌شود. شکل آنها بیضی است. این خصیصه باعث حرکت آیرودینامیک و جلب توجه ماهی‌ها می‌شود.قاشقکها به سه دسته،ضد خزه یا حفاظ دار، پَهن و باریک تقسیم می‌شوند.

انتخاب قاشقکها

 1. در آبهایی که خزه،جلبک و گیاهان دریایی رشد کرده اند استفاده از قاشقکهای حفاظ دار مناسب است.
 2. در آبهای تند یا عمیق از قاشقکهای باریک استفاده کنید. چون به واسطه فرم خاص و وزنشان زودتر در آب فرو می‌روند.
 3.  بیشتر در ماهیگیری با روش ترولینگ یا ماهیگیری در قایق کارآیی دارند.

طعمه های پشه

این طعمه‌ها معمولاً در ماهیگیری با روش فلای فیشنگ استفاده می‌شوند. اما برخی با استفاده از شناور از این طعمه استفاده می‌کنند. استفاده از نوع پشه به عوامل مختلفی همچون آب و هوا ، فصل و چرخه زندگی حشرات بستگی دارد.

شما می‌توانید جهت مطالعه بیشتر در مورد ماهیگیری با پشه به مقاله منتشر شده در وب سایت کوه باما مراجعه کنید.

ماهی‌نما (plug)

این طعمه های مصنوعی به گونه ای ساخته شده‌اند که هنگام جمع کردن نخ به حالت شیرجه رونده، سطحی و یا حالت فرو رفته در آب بازی می‌کنند. جنس آنها ترکیبی از پلاستیک، چوب و فلز می‌باشد.

انتخاب ماهی‌نما

 1. ماهی‌نمای سطحی در هنگام جمع کردن نخ قلاب در سطح آب از خود ارتعاش ایجاد می‌کنند.
 2. ماهی‌نمای شیرجه رونده در اعماق حرکت می‌کند. این طعمه های ماهیگیری در زیر آب بسیار تیز نفوذ کرده و با جمع کردن نخ حرکاتی بسیار طبیعی انجام می‌دهد.

انواع ماهی نما

 

ماهیگیران عزیز اگر شماهم بعد از خواندن این مقاله علاقه مند به استفاده از طعمه های مصنوعی شده اید میتوانید سری به فروشگاه کوه باما بزنید و محصولات خود را با کیفیتی عالی و خیالی آسوده خریداری کنید.

2 دیدگاه در “انتخاب طعمه ماهیگیری

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
Instagram Pinterest WhatsApp WhatsApp Telegram
خانه
فروشگاه
حساب کاربری من
0 علاقه مندی
×

سلام!

برای ارتباط با پشتیبان از طریق واتس اپ روی نام پشتیبان کلیک نمایید.

×